Świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Znaleźliśmy się w sytuacji, która wywołuje dużo lęku i jest to zrozumiałe. Warto sobie jednak uświadomić, że niektórymi zachowaniami i sposobem myślenia niepotrzebnie nakręcamy lęk. Poniżej kilka wskazówek na to co możemy zrobić, aby jak najlepiej przetrwać pandemię koronowirusa bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Zaakceptuj swoje emocje, pozwól sobie na ich odczuwanie

W obecnej sytuacji lęk jest zupełnie naturalny. Nie ma sensu zaprzeczać swoim emocjom. Samo zaakceptowanie ich, zezwolenie na odczuwanie emocji powoduje, że napięcie się zmniejsza.

Popracuj nad swoimi myślami

W sytuacji pandemii koronawirusa może nam towarzyszyć natłok przytłaczających myśli. Jak sobie z nim poradzić?

Po pierwsze nie blokuj swoich myśli, pozwól im swobodnie płynąć. Powstrzymywanie myśli, podobnie jak blokowanie emocji, wzmaga napięcie.

Sprawdź czy twoja myśl to fakty, czy obawa. Ważne, aby sprawdzić czy nasze myśli nie ulegają zniekształceniom poznawczym.W sytuacji pandemii koronawirusa łatwo o katastrofizację (na przykład,, wszyscy umrzemy’’).Jest to zniekształcenie poznawcze polegające na przepowiadaniu przyszłości.Ten błąd prowadzi do tworzenia w głowie czarnych scenariuszy, bez brania pod uwagę bardziej prawdopodobnych możliwości. Katastrofizacja powoduje znaczne nasilenie lęku. Spróbuj się zatem zdystansować od tych myśli i poszukać bardziej optymistycznych scenariuszy.

Jak poradzić sobie z lękiem przed koronawirusem

Zadbaj o siebie

W tym trudnym czasie warto zadbać o czynniki, które zapewnią nam dobrą kondycję psychofizyczną. Takimi czynnikami niewątpliwie są: odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Dobra kondycja psychofizyczna pomoże nam lepiej poradzić sobie z trudnymi emocjami.

Zadbaj o relaks. Pomocne będą ćwiczenia fizyczne, czytanie książek, oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki. Doskonale sprawdzą się również ćwiczenia uważnościowe i praktyka jogi.

Odkryj w sobie wewnętrzne dziecko i powygłupiaj się. Śmiech to nic złego, jest doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia i zadbanie o kondycje psychiczną.

Ogranicz oglądanie serwisów informacyjnych. Staraj się zaglądać do nich nie częściej niż dwa razy dziennie. Korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł informacji (WHO, Główny Inspektorat Sanitarny i strony rządowe).

Zadbaj o siebie w czasie izolacji

Utrzymuj kontakt z bliskimi

Rozmawiaj z bliskimi. Korzystaj z możliwości rozmów za pomocą komunikatorów, najlepiej z możliwością wideorozmów.Porozmawiajcie o czymś innym niż koronawirus. Rozmowa na przyjemne tematy pomoże Ci oderwać myśli i poczuć się lepiej. Nie angażuj się w rozmowy, które nakręcają lęk.

Zyskaj poczucie kontroli

Zastanów się na co realnie masz wpływ. Niestety nie masz kontroli nad sytuacją związaną z epidemią. To co realnie możesz zrobić to dostosować się do zaleceń WHO, czyli: regularne myć ręce, starać się znacznie ograniczyć wychodzenie z domu, zachować odstęp od innych ludzi.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Warto szukać sposobów na zaspokojenie tej ważnej ludzkiej potrzeby.

Postaraj się znaleźć takie obszary, które dadzą Ci poczucie wpływu. Doskonale sprawdzi się planowanie obowiązków. Możesz zrobić porządki w mieszkaniu, zaplanować gruntowny przegląd szafy.

Poczucie kontroli może Ci również dać zadbanie o rozwój osobisty. Jest to doskonały czas na skupienie się na sobie. Możesz uczyć się języków obcych, nadrobić fachową literaturę. Mamy teraz bardzo duży dostęp do świetnych szkoleń internetowych.Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie.