Każdy z nas choć raz zadał sobie to pytanie przed zbliżającymi się Świętami, dłuższą przerwą od przedszkola czy szkoły. Zbliża się czas Bożego Narodzenia , dlatego chciałabym zachęcić do wykorzystania gier, pomocy , książek , które rozwijają i umilają ten magiczny czas, a swoją tematyką nawiązują do Świąt.
Pierwszą propozycją jest książka „Święta na świecie” S.M.Brand, która w bardzo ciekawy sposób pokazuje jak obchodzone są święta w różnych zakątkach świata, jakie towarzyszą im tradycje, zwyczaje, przesądy.
W jaki sposób możemy wykorzystać potencjał ten książki ?
- Przede wszystkim możemy dzięki niej podróżować poprzez różne kontynenty, utrwalać nazwy państw, kontynentów, odszukiwać ich położenie na mapach świata.
- Książka jest doskonałym materiałem do ćwiczenia czytania głośnego, może być stosowana naprzemiennie z rodzicem.
- Może posłużyć jako ćwiczenia, poszerzanie pamięci słuchowej świeżej. Dorosły czyta na głos, dziecko zapamiętuje treść, ciekawostki i później swobodnie opowiada o tym co zapamiętało lub dorosły zadaje konkretne pytania dotyczące czytanej treści.
Kolejną propozycją jest znana wszystkim i lubiana gra „Dobble” Święta. Dużym plusem tej gry jest to, że może w nią grać cała rodzina, jest ona szybka i nie wymaga dużych umiejętności, w związku z tym mogą grać i najmłodsi. Gra ćwiczy analizę wzrokową oraz szybkość spostrzegania. Polega na jak najszybszym odnalezieniu elementu wspólnego na dwóch kartach.
Kolejną propozycją zabaw świątecznych jest QUIZ „Dzieci kontra Rodzice”, który zawiera 208 pytań dotyczących Świąt Bożego Narodzenia. W tej grze następuje rywalizacja między dziećmi a rodzicami.
Gra skierowana jest do dzieci, które już potrafią czytać. Jest bardzo fajną formą poznania i utrwalenia Polskich tradycji, zwyczajów związanych ze Świętami, z czasem przygotowań do nich.
Ciekawym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu są Kalambury – tematyka świąteczna. Gra wykorzystuje logiczne myślenie, ruch poprzez zabawę, pomysły dzieci. Dużym atutem gry są rysunkowe hasła, dzięki czemu w kalambury mogą grać i młodsi i starsi uczestnicy.
Ostatnią propozycją jest kalendarz adwentowy, który można przygotować samemu, lub wykorzystać gotowe „karty adwentowe”. Ideą takiego kalendarza jest codzienne wykonywanie zadania zapisanego na karcie. Zadania mogą być o różnej tematyce, stopniu trudności lub być nastawione na rozwój konkretnych umiejętności, funkcji. Poniżej przykłady gotowych kart świątecznych.
To tylko kilka pomysłów na spędzenie czasu wolnego z dziećmi w nadchodzącym czasie. Każda zabawa, gra, rozmowa czy jakakolwiek aktywność wykonywana z dziećmi będzie dla nich i dla Państwa niezapomnianym przeżyciem.
Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia !
Terapeuta terapii pedagogicznej – Dorota Dawidowicz