Psychoterapia rodzinna jako podstawowa metoda pomocy w trudnościach nastolatka.

Terapia rodzinna – dla kogo?

Terapia rodzinna pełni podstawową rolę w leczeniu zaburzeń emocjonalnych wieku dorastania: depresji młodzieńczej, zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych oraz różnego typu zaburzeń zachowania.
Pomaga w lepszym funkcjonowaniu rodziny w kryzysie wywołanym chorobą jednego z członków, żałobą, traumatycznymi wydarzeniami lub wspiera ją w wychodzeniu z kryzysu rozwojowego związanego z przejściem do kolejnego etapu rozwoju rodziny.
Na spotkania konsultacyjne zapraszamy wszystkich członków rodziny (wspólnie zamieszkujących), wyrażających zgodę na taką formę pomocy. Terapia jest sytuacją dobrowolną, nie można zmienić kogoś bez jego woli.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Pomoc terapeutyczną poprzedza kilka pierwszych spotkań (najczęściej trzy), które służą poznaniu i zrozumieniu problemu który skłonił rodzinę do szukania pomocy. Konsultacje i terapie prowadzi dwóch psychoterapeutów w tzw. kototerapii.
Jest to korzystne jeśli chodzi o przebieg i efektywność spotkań. Dzięki pracy w parze możliwa jest neutralna postawa terapeutów wobec członków rodziny, niezbędna w tej formie pracy. Terapeuci w trakcie spotkania dbają , by każdy z członków mógł swobodnie dzielić się własnymi spostrzeżeniami, refleksjami i przeżyciami. Sami również dzięki pracy w kototerapii mogą swobodnie obserwować i analizować mechanizmy funkcjonowania rodzinnego.
Współpraca w parze terapeutycznej ogranicza siłę rodziny która z dużą mocą zaprasza do swojego sposobu myślenia, co może blokować zmianę w sytuacji kryzysu bądź impasu rodzinnego.

Organizacja i przebieg spotkań.

Przewidujemy konsultacje/spotkania terapeutyczne dla dwóch rodzin w środy o godzinie 16.30 i o godzinie 18.30, z częstotliwością co dwa tygodnie (tj około 2 spotkania miesięcznie dla rodziny). Czas trwania pojedynczego spotkania to 70 minut. W trakcie niego, po około 50 minutach zarządzana jest przerwa, w trakcie której terapeuci omawiają ze sobą przebieg spotkania. Po 10 minutowej przerwie spotkanie zostaje wznowione. Prowadzący dzielą się informacjami zwrotnymi i wspólnie z rodziną analizują wnioski ze spotkania.

Rozpoczęliśmy zapisy na psychoterapię rodzinną