Chcesz rozpocząć terapię i w Twojej głowie pojawia się coraz więcej pytań.

  • Czy na pewno ten/ta terapeuta_ka są najlepsi?
  • Czy ten nurt terapii jest najskuteczniejszy?
  • Na co zwracać uwagę na pierwszej sesji i wiele innych pytań.

Rady z internetu

W social mediach są setki podpowiedzi, na co zwracać uwagę. Zaczynają się od “terapeuta powinien/nie powinien” np. terapeuta (nie) powinien mówić o sobie, terapeuta (nie) powinien zwracać się po imieniu, terapeuta (nie) powinien zawsze na początku zapytać o twój sen i dietę. Ostatnio widziałam ostrzeżenie przed terapeutąką, który podsunie ci pudełko chusteczek, gdy się rozpłaczesz. Miało to świadczyć o tym, że terapeutaka nie zgadza się na twoje emocje. Tego typu porady potrafią nieźle namieszać w głowie, a lista zachowań potencjalnego terapeuty_ki, które trzeba sprawdzić, rozrasta się na wiele punktów. To wcale nie ułatwia wyboru.

Na co zwracać uwagę?

Przy ocenie zachowań terapeutyki warto zastosować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim na wstępie potraktować terapeutękę jak każdego innego człowieka, bo zwykle łatwo rozpoznajemy, kiedy księgowy, trener czy hydraulik są profesjonalni. Pomocne jest obserwowanie:

  • czy jesteśmy traktowani z szacunkiem, bez krytyki,
  • czy uzyskujemy odpowiedzi na pytania i jesteśmy słuchani,
  • czy jest wyjaśnione, co będzie się działo i na co się umawiamy (cel)

Na pewno nie warto zamartwiać się detalami typu “podsunął mi pudełko chusteczek, a w internecie mówili, że to nie może mieć miejsca”. Zadajmy sobie pytanie, co jest bardziej prawdopodobne? Że podsunięcie pudełka chusteczek osobie płaczącej jest manipulacją i lękiem przed emocjami, czy może jest to po prostu ludzki odruch?

Co może psychoterapeuta_ka?

Każdy psychoterapeutaka może zaoferować Ci dwie rzeczy - z jednej strony swoją wiedzę i zestaw narzędzi psychoterapeutycznych, a z drugiej siebie, czyli swoją osobowość, wrażliwość, poczucie humoru, troskę. Pozwól sobie po prostu doświadczyć spotkania z wybranym terapeutąką i pamiętaj, że terapeuta_ka skuteczni dla jednej osoby, wcale nie muszą być idealni dla innej. Zupełnie jak w pozostałych relacjach, np. nasza najlepsza przyjaciółka wcale nie musi być ulubioną osobą wszystkich naszych znajomych.

Co możesz Ty?

Ty także masz wpływ na skuteczność terapii. Z terapią jest jak z leczeniem chorób w medycynie. Wyobraźmy sobie osobę z cukrzycą typu 2, której lekarz zaleca zwykle schudnięcie, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, pomiar cukru we krwi i leki. Sukces leczenia zależy zatem od lekarza i od pacjenta. To pacjent ma wpływ na to, ile z zaleceń wdroży w życie, a ile odsunie na później albo czego w ogóle nie zdecyduje się stosować. Z terapią jest podobnie, psychoterapeutaka może proponować Ci ćwiczenia lub eksperymenty, natomiast to Ty decydujesz, co z tego zastosujesz. I tak jak w medycynie, w przypadku odrzucenia większości zaleceń lekarzaki lub podejścia wybiórczego np. wezmę tabletki, ale nie będę stosować diety lub poćwiczę ale leków brać nie zamierzam – rezultaty mogą być rozczarowujące.