,,Miłość. To wielkie i wspaniałe uczucie. Nieraz bolesne, ale przeważnie wspaniałe.”

14 lutego, walentynki, święto miłości i zakochanych. Ludzie okazują sobie wtedy miłość, pokazują, jak bardzo są dla siebie ważni. Jednakże nie wolno zapomnieć, aby na co dzień pokazywać bliskim, jak wiele dla nas znaczą. Zazwyczaj 14 lutego widzimy szczęśliwe pary, zakochanych, spędzających ze sobą czas, ale nie zawsze wszystkie związki są perfekcyjne, czasami czy to małżonkowie, czy partnerzy potrzebują pomocy w komunikacji, tworzeniu kompromisów, komunikowaniu własnych potrzeb czy też wyznaczaniu granic. Pomocna może okazać się terapia dla par.

Przede wszystkim terapia dla par jest dla każdego rodzaju związków, czy to dla związków nieformalnych, małżeństw, małżeństw wychowujących dzieci czy też par homoseksualnych. Każda para może zmagać się z problemami w związku i zawsze warto jest spróbować je rozwiązać.

A jakie są przyczyny konfliktów w związku? 

Czasami mogą być dość prozaiczne takie jak różnice poglądów, wzajemne niezrozumienie, zazdrość, problemy z zaufaniem, zaangażowaniem, nieumiejętność wyrażania potrzeb bądź granic, czy nieumiejętność poradzenia sobie z własnymi problemami. Ważne znaczenie dla relacji mają także style przywiązania. Jednakże pojawiają się również poważniejsze przyczyny powstania kryzysów w związkach m.in. zdrady, nałogi czy przemoc.

Psychoterapia nie tylko ma znaczenie dla radzenia sobie z danym problemem, ale pomaga kształtować relację.

O tym, że warto zareagować i sięgnąć po pomoc w związku, może świadczyć pojawiająca się obojętność, niespełnione oczekiwania, nieuzasadnione pretensje.

Terapia ta ma na celu uświadomienie powodów powstania konfliktu, skłonienie do przemyśleń i dyskusji. Ważne jest także zwrócenie uwagi na emocje, na to, co się za nimi kryje, czym są spowodowane. Często także czas trwania terapii to jedyny moment, kiedy para może ze sobą porozmawiać. Terapia dla par nie musi oznaczać dużych problemów, ale stanowić drogowskaz dla ,,dotarcia się”, pomoc w zrozumieniu wzajemnego zachowania czy emocji. Ponadto terapia oznacza jakiś wysiłek, jakąś pracę nad relacją, a wiadomo, że bez tego ciężko jest stworzyć dobry związek. Terapia dla par to także nauka słuchania, bez oceniania czy stosowania obrony, nauka współczucia i empatii.

Terapia jest drogą ku lepszemu, drogą do porozumienia, nie jest łatwa, ale dzięki niej nie tylko związek staje się lepszy, ale to także rozwój dla każdego z partnerów.

Źródła:

https://www.medonet.pl/zdrowie,psychoterapia-par---w-jakich-sytuacjach-jest-wskazana-,artykul,1729728.html

https://zwierciadlo.pl/psychologia/316586,1,terapia-dla-par--na-czym-polega-i-czy-ma-sens.read

https://emocje.pro/terapia-par-czy-to-juz-pora/