Bardzo ważne, aby w swoim własnym kącie czuć się komfortowo, bezpiecznie oraz swobodnie. Mieszkanie powinno przede wszystkim spełniać funkcję ostoi, miejsca, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się po dniu pełnym obowiązków, zregenerować się i nabrać sił na kolejne wyzwania. Można osiągnąć taki efekt poprzez elementy, które pokrótce omówimy.

Ergonomiczność

Ważnym elementem, który ma wpływ na nasz nastrój i niewątpliwie wpływa na wygodę życia, jest ergonomiczność mieszkania. Dobrze zaaranżowane wnętrze jest dopasowane do potrzeb jego mieszkańców. Ważne, aby ulokować meble i akcesoria w taki sposób, aby żyło nam się wygodnie i łatwo korzystało z ich funkcji. Wyposażenie mieszkania powinno spełniać wszystkie nasze potrzeby.

Ergonomiczność mieszkania

Kolory

Okazuje się, że kolory też mają duży wpływ na naszą psychikę. Żółty, pomarańczowy i czerwony działają pobudzająco . Sprawdzą się one w gabinetach i pokojach przeznaczonych do pracy i nauki. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością, nadmiar tych kolorów, zwłaszcza czerwieni , może powodować rozdrażnienie. Najlepiej używać ich w połączeniu z kolorami neutralnymi, na mniejszych powierzchniach, na przykład na jednej ścianie. Zielony i niebieski, kolory natury, mają właściwości wyciszające, są pomocne gdy chcemy się uspokoić i zrelaksować. Dobrze się sprawdzą w sypialni i pokojach wypoczynkowych. Kolorem, który również ma właściwości uspokajające jest fioletowy, dodatkowo pobudza wyobraźnie.

Ogólna zasada jest taka, że barwy zimne działają wyciszająco, a ciepłe pobudzająco. Warto też wspomnieć o bieli, barwa ta powoduje poczucie spokoju, odprężenia, dodatkowo tworzy iluzję przestronności. Zatem nic dziwnego, że większość ludzi najlepiej czuje się we wnętrzach, w których bazą są barwy w odcieniach bieli.

Kolory w mieszkaniu

Przytulna Atmosfera

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który doskonale wpływa na nasze samopoczucie jest strefa komfortu. Chodzi o przytulne miejsce, w którym możemy zasiąść z ulubioną książką przy kubku dobrej herbaty i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dobrze jeżeli w naszym miłym kąciku znajdują się kocyk oraz poduszki. Koniecznie musi się tam znaleźć wygodne siedzisko, na przykład w postaci ulubionego fotela.

Przytulna atmosfera mieszkania

Oczywiście nie musimy ograniczać się do jednego przytulnego kącika. Całe mieszkanie możemy zaaranżować tak, aby panowała w nim ciepła i przytulna atmosfera. Dobrze sprawdzą się jasne kolory ścian, najlepiej w ciepłych odcieniach. Oświetlenie powinno dawać łagodne, przytłumione światło. Pomocne mogą okazać się elementy, dzięki którym nasze wnętrze nabierze odpowiedniego, ciepłego klimatu . Należą do nich: koce, poduszki, świece, dywany, zasłonki, książki, kwiaty, ceramika oraz rzeczy zrobione z drewna. Wszystkie te elementy sprawią, że nasze mieszkanie nabierze przyjemnej, przytulnej atmosfery.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że przy wystroju wnętrza ważne, aby kierować się naszym indywidualnym gustem. Bowiem cóż z tego, że mamy mieszkanie zaprojektowane według najnowszych trendów, skoro nie czujemy się w nim dobrze. Zatem ważną zasadą jest nie kierować się trendami, tylko zadbać przede wszystkim o to aby mieszkanie było urządzone zgodne z naszym gustem. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ na nasze samopoczucie ma wygląd naszego mieszkania. Możemy tak je urządzić, aby zapewniło nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa , ale odzwierciedlało nas samych, było naszą ostoją, miejscem, do którego chcemy wracać bo daje nam ukojenie i poczucie szczęścia.