Bardzo ważne, aby w swoim własnym kącie czuć się komfortowo, bezpiecznie oraz swobodnie. Mieszkanie powinno przede wszystkim spełniać funkcję ostoi, miejsca, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się po dniu pełnym obowiązków, zregenerować się i nabrać sił na kolejne wyzwania. Można osiągnąć taki efekt poprzez elementy, które pokrótce omówimy.

Ergonomiczność

Ważnym elementem, który ma wpływ na nasz nastrój i niewątpliwie wpływa na wygodę życia, jest ergonomiczność mieszkania. Dobrze zaaranżowane wnętrze jest dopasowane do potrzeb jego mieszkańców. Ważne, aby ulokować meble i akcesoria w taki sposób, aby żyło nam się wygodnie i łatwo korzystało z ich funkcji. Wyposażenie mieszkania powinno spełniać wszystkie nasze potrzeby.

Ergonomiczność mieszkania

Kolory

Okazuje się, że kolory też mają duży wpływ na naszą psychikę. Żółty, pomarańczowy i czerwony działają pobudzająco . Sprawdzą się one w gabinetach i pokojach przeznaczonych do pracy i nauki. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością, nadmiar tych kolorów, zwłaszcza czerwieni, może powodować rozdrażnienie. Najlepiej używać ich w połączeniu z kolorami neutralnymi, na mniejszych powierzchniach, na przykład na jednej ścianie. Zielony i niebieski, kolory natury, mają właściwości wyciszające, są pomocne gdy chcemy się uspokoić i zrelaksować. Dobrze się sprawdzą w sypialni i pokojach wypoczynkowych. Kolorem, który również ma właściwości uspokajające jest fioletowy, dodatkowo pobudza wyobraźnie.

Ogólna zasada jest taka, że barwy zimne działają wyciszająco, a ciepłe pobudzająco. Warto też wspomnieć o bieli, barwa ta powoduje poczucie spokoju, odprężenia, dodatkowo tworzy iluzję przestronności. Zatem nic dziwnego, że większość ludzi najlepiej czuje się we wnętrzach, w których bazą są barwy w odcieniach bieli.

Kolory w mieszkaniu

Przytulna Atmosfera

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który doskonale wpływa na nasze samopoczucie jest strefa komfortu. Chodzi o przytulne miejsce, w którym możemy zasiąść z ulubioną książką przy kubku dobrej herbaty i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dobrze jeżeli w naszym miłym kąciku znajdują się kocyk oraz poduszki. Koniecznie musi się tam znaleźć wygodne siedzisko, na przykład w postaci ulubionego fotela.

Przytulna atmosfera mieszkania

Oczywiście nie musimy ograniczać się do jednego przytulnego kącika. Całe mieszkanie możemy zaaranżować tak, aby panowała w nim ciepła i przytulna atmosfera. Dobrze sprawdzą się jasne kolory ścian, najlepiej w ciepłych odcieniach. Oświetlenie powinno dawać łagodne, przytłumione światło. Pomocne mogą okazać się elementy, dzięki którym nasze wnętrze nabierze odpowiedniego, ciepłego klimatu . Należą do nich: koce, poduszki, świece, dywany, zasłonki, książki, kwiaty, ceramika oraz rzeczy zrobione z drewna. Wszystkie te elementy sprawią, że nasze mieszkanie nabierze przyjemnej, przytulnej atmosfery.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że przy wystroju wnętrza ważne, aby kierować się naszym indywidualnym gustem. Bowiem cóż z tego, że mamy mieszkanie zaprojektowane według najnowszych trendów, skoro nie czujemy się w nim dobrze. Zatem ważną zasadą jest nie kierować się trendami, tylko zadbać przede wszystkim o to aby mieszkanie było urządzone zgodne z naszym gustem. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ na nasze samopoczucie ma wygląd naszego mieszkania. Możemy tak je urządzić, aby zapewniło nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale odzwierciedlało nas samych, było naszą ostoją, miejscem, do którego chcemy wracać bo daje nam ukojenie i poczucie szczęścia.