Kiedy wchodzimy do gabinetu terapeuty — bez względu na nurt, czy techniki, którymi pracuje — mamy w stosunku do niego konkretne oczekiwanie. Przychodzimy z nadzieją na to, że będzie potrafił nam pomóc. Wesprze w drodze do upragnionego przez nas celu, umożliwi zrozumienie tego, co się w nas obecnie rozgrywa lub pomoże przetrwać kolejny dzień. Nasze potrzeby będą się mogły realizować w procesie terapii, gdy relacja z prowadzącym terapeutą, będzie oparta na pozytywnym przymierzu. Oznacza to, że nasz kontakt z nim zostanie zbudowany na zaufaniu i obopólnym szacunku.
Wybierając specjalistę, z którym chcemy pracować zazwyczaj żywimy wiarę lub mamy pewność odnośnie jego kompetencji. Podczas kolejnych spotkań doświadczamy ze strony terapeuty życzliwej akceptacji, zrozumienia, bez oceniania. Każdy z nas intuicyjnie czuje przed kim może i chce się otworzyć. Być może pozytywne przymierze uda się zbudować już na pierwszych sesjach. Zdarza się, że potrzebujemy więcej czasu. Jest to kwestia indywidualna. Proces terapii to podróż w głąb siebie. Spotkanie ze wspomnieniami, które są w nas wciąż żywe i mogą wpływać na nasze obecne wybory. Doświadczanie trudnych uczuć, ale także ulgi i pewnego rodzaju oczyszczenia. Sprawdzanie jakie mamy schematy myślowe oraz badanie, czy nam one służą, czy nie.
Po to, aby zajrzeć w głąb siebie i zaprosić do tej podróży drugą osobę, trzeba poczuć się przy niej bezpiecznie. Bez względu na kierunek w jakim będzie odbywać się praca. Możemy zdecydować się na psychoterapię, arteterapię lub inną ścieżkę rozwoju. Kluczowe dla jej powodzenia zdaje się być zaufanie. Jest to fundament, na którym możemy bezpiecznie przyglądać się sobie i sprawdzać co jest dla nas dobre.
Terapeuta, z którym zbudowaliśmy relację opartą na zaufaniu i szacunku, wesprze nas w trudnych chwilach. Pomoże przejść przez kryzys oraz zobaczyć zasoby jakie w sobie mamy.
Bibliografia:
- A. T. Beck, D. D. Davis, A. Freeman, Terapia poznawcza zaburzeń osobowości, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.
- J. S. Beck, Terapia poznawczo-behawioralna. Podstawy i zagadnienia szczegółowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.
- C. A. Malchiodi, Arteterapia, wyd. Harmonia Universalis, Gdańska 2014.