Jak zadbać o emocje w rodzicielstwie?

Rodzic, aby mógł przeżyć w dzisiejszym świecie i sprostać narzuconym sobie przez siebie i społeczeństwo wyzwaniom powinien zadbać najpierw o swój dobrostan.  Każdy, kto leciał samolotem, słyszał komunikat stewardesy na temat bezpieczeństwa: „Jeżeli ciśnienie w kabinie gwałtownie spadnie, maski tlenowe wypadną automatycznie. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, najpierw nałóż maskę sobie, a potem dziecku”. Ma to głęboki sens, ponieważ jeśli rodzic najpierw nie zadbałby o siebie, mógłby potem nie być w stanie udzielić pomocy swojemu dziecku.

O co dokładnie chodzi? 

O siły, które są potrzebne do tego, żeby móc wspierać dziecko. I to zarówno siły psychiczne jak i fizyczne. Rodzicom często wydaje się, że jeśli będą dbali o dobro dziecka, zapewnią mu zabawki, wyjścia i zajęcia dodatkowe, to dziecko będzie szczęśliwe i nie dotkną go problemy emocjonalne. Rozmawiając z rodzicami, często odnoszę wrażenie, że zostali oni zaprogramowani do dbania o dobrostan dzieci, zapominając o własnym samopoczuciu.  Opiekunowie zapominają o zasadzie „maski tlenowej”, czyli o tym, żeby zadbać najpierw o swoje dobre samopoczucie. Pamiętamy o tym, aby mieć zawsze naładowany telefon, ale zapominamy, żeby mieć naładowaną własną baterię „zdrowia psychicznego”.  Dzieci przeglądają się w nas jak w lustrach, czują i uczą się od nas dbania o swoje emocje.  Jeśli my nie jesteśmy spokojni, nasze dzieci nie będą się dobrze rozwijać. W codziennych sytuacjach, kiedy jesteśmy przepracowani i skupieni na innych, bardzo łatwo możemy stracić swoją równowagę wewnętrzną. Może nam wtedy towarzyszyć natłok myśli i emocji. Jeśli pojawiają się w nas oceniające myśli, zmęczenie a nasze przemieszanie ze sobą emocji złości, żalu i smutku sięgną zenitu, to najczęściej chce się już tylko krzyczeć. Gdy w takim stanie zajmujemy się dzieckiem, można założyć, że nic konstruktywnego z tego nie wyniknie ani dla nas, ani dla dziecka. Jak wiec zadbać o siebie? Dobrostan psychiczny jest integralną częścią twojego życia. Podchodzić do swojej psychiki tak, jak do zdrowia fizycznego.

Jak dbać o emocję w rodzcielstwie ?

Wprowadzenie kilku nawyków pozwoli ci na zachowanie balansu,
  • Zadbaj o relacje z innymi ludźmi. Kontakty społeczne polepszają nasz nastrój, dając nam poczucie szczęścia. Społeczne wsparcie, jakiego doświadczamy z zewnątrz, pomaga nam także postrzegać trudne sytuacje życiowe, jako mniej zagrażające. Dzięki temu łatwiej znosimy stres i lepiej radzimy sobie z kryzysami
  • Ogranicz korzystanie z narzędzi elektronicznych. Nadmierne używanie ekranu wpływa na pogorszenie zdrowia psychicznego i fizycznego.
  • Rób małe rzeczy, które sprawiają ci przyjemność np.: spacer, czytanie, sprzątanie, sport, kąpiel itp.
  • Wprowadź w swoje życie trochę ruchu. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych sprzyja poprawie stanu zdrowia, pomaga radzić sobie ze stresem oraz obniża ryzyko wystąpienia zachowań autodestrukcyjnych
  • Zadbaj o relacje z innymi ludźmi. Kontakty społeczne polepszają nasz nastrój, dając nam poczucie szczęścia. Społeczne wsparcie, jakiego doświadczamy z zewnątrz, pomaga nam także postrzegać trudne sytuacje życiowe, jako mniej zagrażające. Dzięki temu łatwiej znosimy stres i lepiej radzimy sobie z kryzysami.
  • Zadbaj o to, żeby się wysypiać i relaksować. Sen i odpoczynek to podstawowe narzędzia pozwalające zadbać o zdrowie psychiczne, w tym równowagę emocjonalną i odporność na stres.
  • Jeśli zauważasz u siebie nasilenie problemów, a dotychczasowe strategie radzenia sobie nie dają efektu albo pogłębiają twoje złe samopoczucie, nie radzisz sobie z emocjami i nie wiesz, jak możesz polepszyć swoje samopoczucie, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Rodzicu pamiętaj to ty jesteś przykładem dla dziecka, to jak się czujesz i w jaki sposób dbasz o swój dobrostan psychiczny, będzie miało wpływ na samopoczucie i rozwój emocjonalny twojego dziecka.